Westerplatte wzięło swoją nazwę z języka niemieckiego i pochodzi od słów West i Platte, czyli w wolnym tłumaczeniu zachodnia wyspa. Miejsce to stało się symbolem wybuchu II wojny światowej oraz bohaterskiego sprzeciwu Polaków wobec agresora, czyli w tym przypadku III Rzeszy.
Co należy wiedzieć o Westerplatte?
Wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, gdy niemiecki pancernik o nazwie Schleswig – Holstein wyruszył w stronę gdańskiego kanału portowego. Obroną Westerplatte zajmowało się 210 żołnierzy, z czego 16 nie przeżyło walk, a 50 zostało rannych. Mimo, że wojskowi nie byli przygotowani na długą obronę, to stawiali opór niemieckim najeźdźcom i ich narzędziom walki, takim jak ostrzeliwanie z okrętu, piechocie, atakowi bombowemu, czy też karabinom maszynowym aż przez 7 dni. Warto dodać, że żołnierze nie mieli zapasów żywności, wody, lekarstw, ani amunicji. Bitwa z założenia miała trwać tylko 12 h, a przerodziła się w odważną siedmiodniową walkę o obronę ojczyzny. 7 września, gdy zabrakło amunicji, została podjęta decyzja o kapitulacji.
Na pamiątkę wydarzeń z 1939 roku powstał na tym obszarze pomnik, uznany w 2003 roku zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP za Pomnik Historii.
Zwiedzanie Westerplatte – to powinieneś wiedzieć
Zwiedzanie całej przestrzeni dookoła Westerplatte powinno zająć około 2 godzin. Do najważniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć zalicza się m.in.:
- port statków pasażerskich,
- zachowane wartownie,
- napis „Nigdy więcej wojny”,
- punkt obserwacyjny oraz schron,
- czołg T-34,
- ruiny Willi Podoficerskiej,
- Cmentarz Obrońców,
- Kopiec, czyli Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Z uwagi na to, że miejsce ma charakter historyczny, warto zdecydować się na zwiedzanie go z przewodnikiem, który w przystępny sposób opowie o Westerplatte.
Jedna z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych wystaw historycznych. Polecam!