Wycięte drzewa na promenadzie w Międzyzdrojach – przyczyny i kontrowersje

Przedstawiciele lokalnej społeczności Międzyzdrojów zastanawiają się, z jakiego powodu ich burmistrz zdecydował o usunięciu dwóch drzew zlokalizowanych na promenadzie przy tamtejszym Molo. W związku z tym podjęliśmy próbę skontaktowania się z urzędem miasta, aby dowiedzieć się, jaki dokument stanowił podstawę do podjęcia takiej decyzji. Jednakże, zostało nam przekazane, że nie mamy prawa do wglądu w ten dokument, ponieważ nie jesteśmy „stronami w sprawie”.

Zgodnie z relacjami mieszkańców, na początku listopada, miejskie służby po prostu obcięły dwie dorodne rośliny rosnące na promenadzie międzyzdrojskiej. Lokalni mieszkańcy są zaniepokojeni i pytają: „Dlaczego te drzewa zostały usunięte? Były one w pełni zdrowe latem, jak świadczą fotografie przesłane nam z września tego roku. Czy te drzewa były dla kogoś problemem? Czy burmistrz miał prawo podjąć taką decyzję?”.

Zastanawiają się również czy decyzja o wycince tych drzew nie była przypadkiem podyktowana chęcią zagospodarowania terenów wokół pobliskiego sklepu, który pozostaje nieużytkowany od wielu lat. „Może te drzewa po prostu kłóciły się z planami?” – pytają się mieszkańcy.

W naszej próbie uzyskania odpowiedzi na te pytania, zwróciliśmy się najpierw do burmistrza Międzyzdrojów (6 listopada). Następnie, po braku odpowiedzi, skontaktowaliśmy się z rzecznik prasowym urzędu miasta. Rzecznik poinformował nas, że opinia dendrologa, która stanowiła podstawę dla decyzji burmistrza o wycięciu drzew, nie może zostać nam udostępniona, ponieważ nie jesteśmy „stronami w sprawie”.

Otrzymaliśmy jednak informację, że decyzja o usunięciu dwóch jarząbów szwedzkich z działki nie będącej własnością Gminy Międzyzdroje była poprzedzona procedurą administracyjną i zakończyła się wydaniem stosownej decyzji umożliwiającej wycinkę. Rzecznik zapewnił też, że na podstawie zgromadzonej dokumentacji wynikało, iż drzewa stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. W opracowaniu podkreślono, że kondycja drzewa była znacznie osłabiona przez nadmierne pochylenie, a badania wykazały obecność objawów obumierania i posuszu koronowego.